Fitness czy siłownia?

Nad sylwetką warto pracować cały rok, nawet w wakacje. Ćwiczenia nie tylko poprawiają figurę, ale wpływają na samopoczucie.

Jeśli chcecie popracować nad swoją figurą albo dopilnować, aby nic złego się z nią nie stało, staniecie przed odwiecznym dylematem – zajęcia fitness czy siłownia? Co daje lepsze i szybsze efekty? Co jest zdrowsze? Odpowiedzi jest tyle, co trenerów i instruktorów.

Najpierw musicie wybrać, w jakich warunkach chcecie ćwiczyć. Wiadomo, że siłownie opanowane są w większości przez facetów, co prawda powstają kluby dla kobiet, ale są jak na razie rzadkością. Na zajęciach fitness w większości pojawiają się kobiety, a mężczyźni są rodzynkami, choć coraz częstszymi.

Każdy rodzaj treningu warto zacząć od rozmowy z trenerem\instruktorką i indywidualnego doboru ćwiczeń bądź zajęć pod kątem naszych potrzeb i oczekiwań.

Ćwiczenia na siłowni to zazwyczaj treningi siłowe, podczas których zajmujemy się konkretnymi partiami mięśni. Ważne, żeby wykonywać je poprawnie, w przypadku błędów możemy się nabawić bolesnych kontuzji bądź urazów. Zajęcia na siłowni pod względem ich intensywności mogą być mniej lub bardziej męczące. Długość czasu spędzanego na treningu zależy jedynie od nas, powinno to być minimum 1,5 godziny.

Alternatywą wobec ćwiczeń siłowych są treningi aerobowe - bieganie po bieżni, rowerek, steper, wiosła. Jeśli obawiacie się, że wykonujecie jakieś ćwiczenia źle, wykupcie jednorazowo zajęcia indywidualne. Pod okiem trenera nauczycie się, jak wykonywać ruchy i oddychać, by zoptymalizować trening.

Zajęcia fitness musicie zacząć od wyboru rodzaju ćwiczeń – zazwyczaj jest spory i poszczególne kluby różnią się ofertami. Ćwiczy się w grupach, co daje dodatkową motywację i gwarantuje dobrą zabawę. Zajęcia są prowadzone w szybkim tempie i najczęściej trwają około godziny. Pierwsze efekty zauważymy już po kilku wizytach. Dzięki ćwiczeniom fitness poprawimy naszą sylwetkę, wzrośnie nasza koordynacja ruchowa, a co najważniejsze – będziemy mieć lepsze samopoczucie. Minusem jest popularność zajęć fitness, często trzeba się na nie zapisywać z wcześniejszym wyprzedzeniem. Warto zmieniać rodzaje treningu, aby nie popaść w monotonię.

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie zajęć w klubie fitness z treningami na siłowni. Można zamiennie chodzić 2 razy na fitness, raz na siłownię w tygodniu, a w kolejnym odwrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>